Anasayfa / Genel / İlk Tanışma

İlk Tanışma

Merhabalar öğretmenlerim, okulların açılmasına çok az bir zamanımız kaldı. Biz de yeni dönem hazırlıklarını yapmaya başladık. Okulun ilk günü neler yapmalıyız? Nasıl tanışmalıyız? Kurallarımıza başlamalı mıyız? gibi sorular benim gibi sizlerinde aklını elbette kurcalıyordur. Bu sorular kafamızı karıştırmasın diye şimdiden çözümler bulmaya başlayalım.

Çocuklarla buluşmadan önce sınıf listemizi alıp yaka kartlarımızı hazırlamalıyız. Yaka kartlarının çeşitli olması görsel olarak çok güzel görünüyor. Fakat çocukta “Aa onunki daha güzel benimki kötü “düşüncesi olabiliyor. Çocuk kendini değersiz gibi algılayabiliyor. Bunun için sınıfımızda hazırladığımız yaka kartlarının tek tip olması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Bir sonraki hazırlığımız Malzeme listesi olacaktır. Daha önceden malzeme listesini muhakkak hazırlayalım. Ve malzeme listesinde yer alan malzemeleri elimizin altında bulunduralım. Bunu yapmamızın sebebi veliler tarafından çoğu zaman malzeme listesi yanlış yada eksik anlaşılabiliyor.

İlk gün geldiğinde erkenden gitmeye çalışalım. Ufak hediyeleriniz olabilir onlar için ama lütfen o hediyelerimiz şekerleme türü şeyler olmasın. Çocuklarımızı güler yüzle karşılayalım. Hemen velilerimizi sınıftan uzaklaştırma eylemine geçmeyelim. Sınıfa velilerimizi de davet edelim. Çocuklarla hazırladığımız tanışma etkinliğimizi yapalım. Ve yaka kartlarımızı takalım.

O gün için 2 tane kural belirleyelim. Bunlar;

  • Öğretmenden izin almadan sınıftan çıkmamaları gerektiği
  • Parmak kaldırarak konuşma

Biz bu kuralları belirledikten sonra çocuklara oyun hamurları dağıtalım. Ve velilerle sohbet edelim. Malzeme listesinde anlamadıkları yer olabilir, Çocukları hakkında özel olarak konuşmak istedikleri şeyler olabilir.Velilerle sohbet ettikten sonra günün değerlendirmesi yapılır. Ödüllerimiz dağıtılabilir. Öperek uğurlanır. İlk gün çocukların okul fobisi olmaması için erken gönderilebilir. İlk günlerde ağlayan çocuklar olabilir. Bu durum sizin hiç canınızı sıkmasın. Anneye ne kadar izni olduğunu sorun. Ona göre yönünüzü belirlersiniz. Yavaş yavaş annenin okula bırakmasını azaltırsanız. Çocuğun anneden ayrılıyormuş korkusunu ortadan kaldırırsınız.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerimiz olabilir onlar için ufak bir hatırlatma ” Kendinize güvenin öğretmenlerim, zorluklar yaşayacaksınız ilk başlarda evet ama sene sonu bittiğinde bu zorlukların sizin için birer tecrübe olduğunu göreceksiniz. Çünkü siz mükemmel bir öğretmensiniz.”

 

Hepinize mutlu haftalar 🙂

Scroll To Top