Anasayfa / Okul Öncesi Belirli Gün ve Haftalar / Okul öncesi sağlık haftası etkinlikleri 7-13 Nisan

Okul öncesi sağlık haftası etkinlikleri 7-13 Nisan

Okul öncesi sağlık haftası etkinlikleri 7-13 Nisan

okul-oncesi-saglik-haftasi-etkinlikleri sağlık haftası okul öncesi

 

Sağlık, insanın en önemli sorunudur. Yaşamak, öğrenmek, iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan, hasta olan kişi görevlerini tam olarak yapamaz. Bunun sonucu olarak da, kendine, ailesine, çevresine, topluma yararlı olamaz.

insanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7-13 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak kabul etti. Bizler de bu bağlamda 7-13 Nisan tarihlerini okullarımızda Sağlık Haftası olarak kutlarız. Amaç beden sağlığı, beslenme, sağlığın önemi ve sağlıklı yaşama kuralları konularında çocuklarımızı bilinçlendirmek ve bilgilendirmektir. Hafta boyunca sağlık ve ilk yardım bilgisi verir, çocuklarımızın sağlıklı yaşama bilincine ulaşması için çeşitli etkinlikler yaparız, hasta olmadan yaşamak için neler yapılması gerektiğini de konuşur, sağlıklı yaşayabilmek için, temizliğin öneminden bahsederiz.

Bedenimizin, kullandığımız eşyaların ve yaşadığımız yerin temiz olması önemlidir. Sağlığın en büyük düşmanı, hastalık yapan mikroplardır. Kirli ve pis ortamlarda daha çabuk üreyip çoğalan mikroplar, soluduğumuz hava ile ya da yediğimiz yiyecek ve içeceklerle vücudumuza girerler. Sağlıklı yaşayabilmek için düzenli uyumalı ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almalıyız.  Mevsim özelliklerine göre giyinmeli, terli iken su içmemeliyiz. Havasız ve güneş girmeyen yerlerde bulunmamalı ve spor yapmalıyız. Bir sağlık sorunumuz olduğunda hemen doktora gitmeli, verilen ilaçları doktorun tavsiyesine göre almalıyız. Bilinçsizce ilaç tüketimi de sağlığımızı bozar. Mutlu ve stresten uzak bir ömür, hastalık riskini önemli bir ölçüde azaltır.

Kendi sağlığımızı koruduğumuz gibi, çevre sağlığına da önem vermeliyiz. Yerlere tükürmemeli ve çöp atmamalıyız. Zararlı sinek ve mikropların üremesini kolaylaştıracak ortamlar oluşturmamalıyız.

 

nuray öğretmen blog sayfasından alıntıdır.

Scroll To Top